index
tutoriale
> kalibracja pitcha w technics sl 1200 / 1210 mk2
> ustawienie hamulca w technics sl 1200 / 1210 mk2
> wymiana kabli sygnałowych w technics sl 1200 / 1210 mk2
> ustawienie ramienia w technics sl 1200 / 1210 mk2
> ustawienie anti-skate w technics sl 1200 / 1210 mk2
> instrukcje obsługi oraz serwisowe technics sl 1200 / 1210 mk2 mk5 m5g


Witam !
W tym tutorialu zobaczysz jak ustawić hamulec elektroniczny w swoim gramofonie. Czynność tą możesz zrobić równocześnie z kalibracją pitcha. Poniższe rzeczy są nadal aktualne ;)
 1. Zawsze kiedy zdejmujesz talerz lub robisz cokolwiek przy gramofonie odłącz zasilanie !!! Jeśli tego nie zrobisz możesz uszkodzić napęd i zacząć pluć sobie w brodę..
 2. Mała prawna notka.. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za to co robisz ze swoimi gramofonami, robisz to na własne ryzyko i jeśli coś zepsujesz nie obwiniaj mnie za to.

Po pierwsze..

Hamulec elektroniczny, jak sama nazwa wskazuje, służy do zatrzymania pracy talerza. Ktoś powie, że przecież wystarczy wyłączyć gramofon i talerz sam się zatrzyma, to prawda lecz mamy wtedy efekt siły pędu i musimy trochę poczekać aż płyta stanie (czasem to pożądane, cnie ;) Hamulec pozwoli Ci zatrzymać płytę natychmiast. Źle ustawiony hamulec może być nawet powodem uszkodzenia silnika !

Ustawienie Hamulca w gramofonie Technics SL 1200 1210 MK2

Rzeczy które będą potrzebne:

Do dzieła!
 1. Odłącz gramofon od prądu, miksera, wzmacniacza, czegokolwiek_tam_masz.
 2. Zabezpiecz ramie, zdejmij slipmate.
 3. Teraz pozbędziemy się talerza, najłatwiej zdejmuje się go w momencie kiedy w trakcie pracy gramofonu nacisnęliśmy przycisk start/stop wtedy magnes nie trzyma aż tak mocno, przejdźmy jednak do konkretów. Włóż palce wskazujące do otworów w talerzu, podeprzyj kciuki o obudowę gramofonu i delikatnie lecz stanowczo prostuj kciuki jednocześnie podnosząc dłonie, staraj się to robić, najbardziej pionowo jak to możliwe, aby nie wygiąć sobie bolca na który nabijasz placki. Ewentualnie możesz porośić znajomego aby uchwytem śrubokręta LEKKO dociskał bolec, Ty w tym czasie wyciągnij talerz. Odłóż talerz w bezpiecznie miejsce.

 4. Odkręć plastikową obudowę i odłóż ją na bok.

 5. Teraz już dobrałeś się do wnętrza. Na brązowej płytce znajduje się taka metalowa śrubka do regulacji hamulca, nad nią jest napis brake. Zresztą widać ją poniżej na zdjęciu.

 6. Teraz "Fun Part" ;) Zasada regulacji hamulca jest następująca:
  1. Kręć śrubką w lewo (przy założeniu, że ramie gramofonu masz po prawiej ręce) jeśli chcesz zmniejszyć siłę hamowania, czas zatrzymania talerza się zwiększy.
  2. Kręć śrubką w prawo (przy założeniu, że ramie gramofonu masz po prawej ręce) jeśli chcesz zwiększyć siłę hamowania, czas zatrzymania talerza się zmniejszy. UWAGA !! Napęd w gramofonach Technics serii MK2 nie jest zaprojektowany do działania w tył, są co prawda sposoby żeby sprawić aby talerz kręcił się w tył lecz jednak nie jest to zalecane. Zatem kiedy przekręcisz śrubkę zbyt mocno w prawą stronę co prawda talerz zakręci się w tył po czym stanie (fajny efekt, co?), lecz ryzykujesz uszkodzeniem napędu !!
  Wniosek jest prosty, ustaw swój hamulec tak aby talerz zatrzymał się w sposób który Tobie odpowiada. Pamiętaj, że zbyt mocny hamulec grozi uszkodzeniem napędu !! Według dokumentacji hamulec powinien być ustawiony tak, aby przy 33,333 RPM po naciśnięciu przycisku START/STOP talerz zatrzymał się po zatoczeniu kąta około 90° - 120°.
 7. Pokręciłeś już trochę śrubką, chcesz sprawdzić czy jest ok, załóż talerz, podłącz gramofon do prądu, włącz gramofon, ustaw 33,333 RPM, naciśnij START/STOP i oceń czy siła elektronicznego hamulca Ci odpowiada.
 8. Jeżeli jesteś zadowolony wyłącz gramofon, odłącz od prądu i go złóż. Jeżeli nie, odłącz od prądu gramofon ustaw talerz tak aby widoczna była śrubka hamulca i pokręć ją we właściwym kierunku.
Sprawdź również inne moje tutoriale:
kalibracja pitcha w technics sl 1200/1210 mk2
wymiana kabli sygnałowych w technics sl 1200/1210 mk2
ustawienie ramienia w technics sl 1200/1210 mk2
ustawienie anti-skate w technics sl 1200/1210 mk2

> instrukcje obsługi oraz serwisowe technics sl 1200 / 1210 mk2 mk5 m5g

W razie problemów i pytań pisz na gg: 650830