Witam !
Chcę Ci pokazać, w jaki sposób kalibrować / ustawić pitcha w gramofonie Technics SL 1200 i 1210 MK2. Na wstępie powiem, że tutorial został napisany na podstawie informacji zebranych w sieci oraz własnych doświadczeń. Zanim zaczniesz cokolwiek robić:
- Zawsze kiedy zdejmujesz talerz lub robisz cokolwiek przy gramofonie odłącz zasilanie !!! Jeśli tego nie zrobisz możesz uszkodzić napęd i zacząć pluć sobie w brodę..
- Mała prawna notka.. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za to co robisz ze swoimi gramofonami, robisz to na własne ryzyko i jeśli coś zepsujesz nie obwiniaj mnie za to.
Po pierwsze..
Na początek musisz sprawdzić czy gramofon ma tzw. podwójne zero, aby określić mniej więcej co jest do zrobienia. Tak zwane podwójne zero pojawia się wtedy gdy np potencjometr pitcha jest źle skalibrowany. Dlaczego tak jest? Gramofon ma Quartz Lock który gwarantuję, że pitch ustawiony na środku (w zerze) daje zawsze 33,33333 lub 45 RPM (największa kropka ani drgnie). Jeśli np skala pitcha przesunięta jest w tył, (środek picha - 0% jest w innym miesjcu niż to wskazywane przez Quartz Lock) zmieniając pitcha na wartość ujemną (zwalniamy Quartz Locka, zielona dioda gaśnie) prędkość talerza wzrośnie (duża kropka zacznie poruszać się zgodnie z kierunkiem obrotu talerza) po czym zatrzyma się znowu w zerze przesuniętym na nieskalibrowanym pitchu (duża kropka stoi w miejscu). Zupełnie przeciwna sytuacja wystąpi jeśli skala picha będzie przesunięta w przód. Ogólnie jeśli duża kropka stoi w 2 miejscach lub pitch zaczyna reagować dopiero w okolicach +1 lub -1% możesz być prawie pewien, że masz podwójne zero.Kalibracja skali pitcha, ustawienie jednego zera w gramofonie Technics SL 1200 1210 MK2
Rzeczy które będą potrzebne:- śrubokręt krzyżakowy (taki jak do kompa)
- mały śrubokręt płaski
- poduszka
- jeśli mamy to miernik z możliwością pomiaru oporu
Do dzieła!
- Odłącz gramofon od prądu, miksera, wzmacniacza, czegokolwiek_tam_masz.
- Zabezpiecz ramie, zdejmij ciężarek, przystawkę na płyty 7 calowe, slipmate, system. Jeśli masz zamiar wyjąć pitch, co prawdopodobnie będziesz musiał zrobić, zdejmij ten suwak od pitcha, złap go w dwa palce i delikatnie ciągnij do góry aż się zsunie, nie ma tam żadnych zapadek, zacisków więc po prostu musisz go ściągnąć.
- Teraz pozbędziemy się talerza, najłatwiej zdejmuje się go w momencie kiedy w trakcie pracy gramofonu nacisnęliśmy przycisk start/stop wtedy magnes nie trzyma aż tak mocno, przejdźmy jednak do konkretów. Włóż palce wskazujące do otworów w talerzu, podeprzyj kciuki o obudowę gramofonu i delikatnie lecz stanowczo prostuj kciuki jednocześnie podnosząc dłonie, staraj się to robić, najbardziej pionowo jak to możliwe, aby nie wygiąć sobie bolca na który nabijasz placki. Ewentualnie możesz porośić znajomego aby uchwytem śrubokręta LEKKO dociskał bolec, Ty w tym czasie wyciągnij talerz. Odłóż talerz w bezpiecznie miejsce.
- Śrubokręt w dłoń i odkręcamy plastikową osłonę, zdejmujemy i odkładamy na bok.
- Tak wygląda nasze maleństwo bez spódnicy ;) Jeśli masz ochotę, czas i podstawowe zdolności manualne to możesz odkręcić trochę śrubek i wyczyścić wnętrze, jeśli nie czujesz się na siłach to lepiej zostaw to w spokoju..
- W zasadzie czasem wystarczy wyregulować pitcha łatwo dostępnym pokrętłem, które według ksiązki serwisowej służy właśnie do regulacji miejsca zerowego pitcha. Możliwe że na tym kroku skończysz całą zabawę. Na zdjęciu widać niebieską, plastikową śrubkę do regulacji pitcha.
W celu regulacji musisz śrubką kręcić o minimalne wartości, jeśli kręcisz ją w prawo (przy założeniu że ramie gramofonu masz po swojej prawej ręce) przesuwasz skalę picha w stronę wartości dodatnich. Załóż talerz, podłącz prąd, sprawdź co pokazują kropki, jeśli jest źle, odłącz gramofon od prądu i UWAGA !! nie zdejmuj talerza tylko ustaw go tak, abyś przez jedną z jego dziur widział tą niebieską śrubkę, pokręć znowu o minimalną wartość i sprawdź ponownie. PAMIĘTAJ ! każdą kolejną zmianę wartości rób po odłączeniu kabla zasilającego od gniazdka. W przypadku gdy zauważysz, że podwójne zero zniknęło to bardzo dobrze, teraz sprawdź jeszcze czy skala pitcha podana na obudowie zgadza się z zachowaniem kropek. Jeśli na nieszczęście górna kropka nie stoi na wartości +6% czeka Cię dalsze rozkręcanie gramofonu. Zanim do tego przejdziesz, wyreguluj pitcha tak, aby górna kropka stała na +6%, nie przejmuj się podwójnym zerem, to załatwisz później.
- Ten krok robisz jeśli masz miernik, jak go nie posiadasz to olej sprawę, chyba że będziesz chciał wymontować pitcha, to czytaj dalej. Teraz do rzeczy, ten kabel co widać na zdjęciu (brązowy, czerwony, pomarańczowy, żółty) musisz odłączyć, tam po lewej i prawej stronie czarnej końcówki są takie małe trójkątne zatrzaski, przyciskamy jeden śrubokrętem i delikatnie ciągniemy za kabel, jak zrobi się mała przerwa to wkładamy w szparę śrubokręt płaski i delikatnie ruszamy nim przód tył aż kabel wyjdzie.
- Odwróć gramofon i połóż na poduszce, odkręć nóżki, złap za śrubokręt i wykręć wszystkie śrubki, są trzy rodzaje śrubek więc zapamiętaj skąd jaką wykręciłeś.
- Jak wykręcisz złap za gumową obudowę i ją zdejmij, proponuję zacząć od tej strony z ramieniem, aby nie wywierać nacisku na ramie w trakcie zdejmowania, odłóż na bok gumowy spód. Ogólnie to powinno wyglądać jakoś tak:
- Na zdjęciu powyżej widać już zieloną płytkę drukowaną z przylutowanym faderem. Powinna tam być taka mała dziurka w układzie. Jeśli nie masz takiej dziurki w układzie jak zaznaczyłem poniżej czerwonym kółkiem, niestety będziesz musiał odwrócić pitcha. Odkręć śrubki, pamiętaj o tym jak było przykręcone uziemienie (czarny kabelek). Odwróć pitcha, jeśli masz sprężone powietrze - przedmuchaj go. Ewentualnie możesz podmuchać buzią, tylko nie napluj do środka ;)
Wymontowany i odwrócony pitch.
- Wymontowany pitch ustaw na zero (czyli aż wyczujesz, że zadziałała zapadka). Jeśli masz miernik ustaw go na pomiar oporu, znaczek omega - Ω . Podłącz czerwony czujnik do czerwonego kabla wlutowanego w płytkę, a czarny do brązowego.
Kręcisz teraz śrubką bardzo delikatnie, aż na skali miernika pojawi się wynik 2.7 kΩ, dopuszczalna różnica podana w książce serwisowej to +/- 0.1 kΩ. Jeżeli nie masz miernika to zasada jest następująca:
- W przypadku kiedy masz dziurkę w układzie, zajrzyj do środka, zobaczysz taka małą jakby śrubkę, włóż w nią śrubokręt i delikatnie pokręć zgodnie z ruchem wskazówek zegara (w prawo) jeśli skala pitcha przesunięta jest do przodu (dodatkowe zero jest na skali pitcha +n %), jeżeli skala jest cofnięta to kręcisz w lewo. Pamiętaj o tym, że ta śrubeczka jest bardzo czuła i kręć nią bardzo delikatnie o małe wartości, wręcz milimetrowe..
- Jeżeli nie masz dziurki to czeka Cię jeszcze więcej pracy, po tym jak masz już pitcha w ręku postępujesz w sposób przeciwny jak opisany powyżej, czyli kręcisz w lewo jeśli skala przesunięta jest w przód, a w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) jeśli jest przesunięta w tył. Zakładasz pitcha, przykręcasz śrubki i uziemienie.
Tak wygląda ta śrubka do regulacji skali pitcha
- Nałóż gumowy spód, odwróć gramofon, jeśli odłączyłeś pitcha to go podłącz. Załóż talerz, podłącz gramofon do prądu, sprawdź jak kropki reagują na zmianę pitcha, jeśli ocenisz że wszystko jest jak należy to uśmiechnij się i działaj dalej. Jeśli uważasz, że wynik Cię nie satysfakcjonuje to wróć do kroku poprzedniego.
- Sprawdź czy na pitchu +6% górna kropka stoi jak należy, jeśli nie pozostaje jeszcze wyregulować skalę pitcha tak, aby zgadzała się z tym co widać na obudowie. Do tego celu posłuży nam niebieska śrubka o której wspomniałem na początku. Postępujesz z nią tak jak napisałem wcześniej, pamiętaj rób to delikatnie. Jeżeli kropka stoi na +6% to sprawdź jeszcze raz czy nie masz podwójnego zera na skali dodatniej pitcha jak i zarówno ujemnej. Jak wszystko jest w porządku to możesz sobie pogratulować i działać dalej, jeśli coś dalej Ci nie pasuje (nie bądź przesadnym perfekcjonistą;) to wróć do kroku 11.
- Odwróć gramofon, przykręć wszystkie śrubki, przykręć nóżki, postaw gramofon w jego naturalnej pozycji, zakłóż system, slipmate i ciesz się z gry !
Sprawdź również inne moje tutoriale:W celu regulacji musisz śrubką kręcić o minimalne wartości, jeśli kręcisz ją w prawo (przy założeniu że ramie gramofonu masz po swojej prawej ręce) przesuwasz skalę picha w stronę wartości dodatnich. Załóż talerz, podłącz prąd, sprawdź co pokazują kropki, jeśli jest źle, odłącz gramofon od prądu i UWAGA !! nie zdejmuj talerza tylko ustaw go tak, abyś przez jedną z jego dziur widział tą niebieską śrubkę, pokręć znowu o minimalną wartość i sprawdź ponownie. PAMIĘTAJ ! każdą kolejną zmianę wartości rób po odłączeniu kabla zasilającego od gniazdka. W przypadku gdy zauważysz, że podwójne zero zniknęło to bardzo dobrze, teraz sprawdź jeszcze czy skala pitcha podana na obudowie zgadza się z zachowaniem kropek. Jeśli na nieszczęście górna kropka nie stoi na wartości +6% czeka Cię dalsze rozkręcanie gramofonu. Zanim do tego przejdziesz, wyreguluj pitcha tak, aby górna kropka stała na +6%, nie przejmuj się podwójnym zerem, to załatwisz później.
Wymontowany i odwrócony pitch.
Kręcisz teraz śrubką bardzo delikatnie, aż na skali miernika pojawi się wynik 2.7 kΩ, dopuszczalna różnica podana w książce serwisowej to +/- 0.1 kΩ. Jeżeli nie masz miernika to zasada jest następująca:
- W przypadku kiedy masz dziurkę w układzie, zajrzyj do środka, zobaczysz taka małą jakby śrubkę, włóż w nią śrubokręt i delikatnie pokręć zgodnie z ruchem wskazówek zegara (w prawo) jeśli skala pitcha przesunięta jest do przodu (dodatkowe zero jest na skali pitcha +n %), jeżeli skala jest cofnięta to kręcisz w lewo. Pamiętaj o tym, że ta śrubeczka jest bardzo czuła i kręć nią bardzo delikatnie o małe wartości, wręcz milimetrowe..
- Jeżeli nie masz dziurki to czeka Cię jeszcze więcej pracy, po tym jak masz już pitcha w ręku postępujesz w sposób przeciwny jak opisany powyżej, czyli kręcisz w lewo jeśli skala przesunięta jest w przód, a w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) jeśli jest przesunięta w tył. Zakładasz pitcha, przykręcasz śrubki i uziemienie.
ustawienie hamulca w technics sl 1200/1210 mk2
wymiana kabli sygnałowych w technics sl 1200/1210 mk2
ustawienie ramienia w technics sl 1200/1210 mk2
ustawienie anti-skate w technics sl 1200/1210 mk2
> instrukcje obsługi oraz serwisowe technics sl 1200 / 1210 mk2 mk5 m5g
W razie problemów i pytań pisz na gg: 650830